Yaşam Koçluğu

Koçluk en kısa ve öz anlatımla; istenen performansa ulaşmak için koç (coach) ve danışan (coachee) arasında kurulan planlı bir gelişim ilişkisidir. Hayallerimizi hedeflere dönüştüren ve bizi adım adım yaratmak istediğimiz geleceğe taşıyan bütünsel bir sistemdir.

Kişilerin ya da kurumların, olmak istedikleri konumla bulundukları konum arasındaki mesafeyi, geleceğe odaklanarak ve eyleme geçerek ulaşmalarını sağlayan bir sistemdir. Kısaca Koçluk, belirlediğiniz hedefe giden yolda, sizi hedefinize hızla ve güvenle “taşıyan”bir yol arkadaşlığıdır.

Koçluk, performans geliştirmede ve her türlü öğretinin kazanılmasında en hızlı yöntemdir. Koçluk sürecinin başlangıcı, ortası ve ölçülebilir sonuçları ile sınırları vardır.

Koçluğun en önemli unsuru farkındalıktır. Farkındalık bakış açılarına normalden daha derin bir netlik getirir, odaklanmanızı sağlar.İçinde olduğunuz sistemi anlamanıza, sistemi oluşturan dinamiklerin (etkileşimlerin) farkına varmanıza yardımcı olur. Kişilerin ve olayların arasındaki ilişkileri netleştirir.Kendimizin farkına varınca, duygularımızın ve isteklerimizin, bazen bakış açımızı çarpıttığının farkına varırız. Bakış açımız netleştiğinde amaçlarımıza çok daha rahat ulaşabiliriz.

Koçluk süreci, bire bir  görüşme ile başlar. İlk görüşmede ihtiyaç ve hedefler belirlenir. Koçluk ilişkisinin kapsamı netleştirilir ve ulaşmak istenilen sonuçlar oluşturulur. Takip eden görüşmeler, yüz yüze ya da telefonla yapılabilir.

 

Neden Pozitif Yaşam Koçluğu;

İnteraktif bir süreç olan yaşam koçluğunda kişiyi yargılama ve yönlendirme yoktur.

Kurumsal kimliğiyle Pozitif Yaşam Koçluğu olarak bizler aşağıdaki ilkeler doğrultusunda çalışırız;

-Gizlilik(Bizimle paylaşılan tüm bilgileri kesinlikle gizli tutmayı, bunu bir sır saklama yükümlülüğü olarak addetmeyi taahhüt ederiz)

-Kişisel Bütünlük

-Gerçeğe saygı

-Koşulsuz sevgi

-Hakkaniyet

-İnsan onuruna saygı

-Hizmet

-Bilinçli çalışma

-Üstün kalite

-Denge 

Danışanla birlikte bir “olma” yolculuğudur bizim koçluk anlayışımız….

Hayatınızda birşeylerin doğru gitmediğinin, eksik kaldığının farkındaysanız ya da herşeyin üstünüze geldiğini düşünüp kendinizi çaresiz hissediyor diğer yandan da böyle düşünmek bile size suçluluk duygusu veriyorsa ve bu işin içinden nasıl çıkacağınızı kestiremiyorsanız işte bu noktada; yaşam koçluğu tam olarak aradığınız şey olabilir…

Hz.Mevlana’nın; “Her şey üstüne gelip, seni dayanamayacağın bir noktaya getirdiğinde, sakın vazgeçme! Çünkü orası kaderinin değişeceği yerdir”..sözünü hatırlatmak istiyorum..

Evet biliyorum ben de herşey düzelsin diye hep hayal ediyorum dediğinizi duyar gibiyim..İşte bu noktayı aşmak bir adım atmayı, eylemi gerektirir. “Eylemsiz hayal gündüz düşüdür; hayalsiz eylemse kâbus “ der bir japon atasözü….Bu aşamada koçluk almaya ihtiyaç vardır.Çünkü, insanın kendi hayatında değişim yapabilme gücü olduğunu farketmesi ve değişim yaşayabilmesi için ileri doğru adım atabilmesini sağlayan yolculuktur koçluk.Koç ise kişinin aynasıdır; yaşam kalitesini, yaşamdan aldığı hazzı ve yaşam enerjisini arttırır.Böylece hedefine ulaşması, bu yolda ki engellerini nasıl kaldıracağını, aile, iş ve özel yaşamındaki performansını nasıl arttırabileceğini  farkeder kısacası yaşam amacını bulur insan..Koç, farkındalık dönüşüm ve pozitif değişim yolunda size yardım eden, destek veren yol arkadaşınızdır…

Koçluk almayı düşünüyorsanız bu süreçte başarının iki temel unsuru olduğunu söyleyebilirim..Birincisi; eğitimli ve disiplinli çalışan bir koç diğeri ise koçluk almak için gerçekten bu yolculuğa hazır bir danışan..Bu iki unsur varsa koçluk süreci mutlaka hedefine ulaşacaktır…

Yaşadıklarımızı şu sözün çok güzel dile getirdiğini düşünüyorum; “ Hayat bugündür..
Oysaki düşündüğümüz hep yarın…
Ömrümüz sürekli bir şeyleri yarına ertelemekle geçiyor..
Hayallerimizi, umutlarımızı, sevgi sözlerimizi…
Affetmeyi, inandıklarımızı gerçekleştirmeyi hep yarına erteliyoruz..
Ama bir şeyi unutuyoruz..
Neyi mi?
Yaşanacak kaç yarınımız olduğunu bilmediğimizi, akıl etmeyi…”
La Edri

Hayatınıza dokunma sırası şimdi sizde!….

Herşeyin yeniden yazılacağı ve mutlulukla yaşanacağı günler dileğiyle, sevgiyle kalın…